Parçalı bulutlu
  • EURO 7.30
  • DOLAR 6.75

ASİP Yılın En Başarılı İnsanımız ödülünü Ordu’lu Kalp Cerrahi Dilek Gürsoy’a verdi

Dr. Dilek Gürsoy’a Almanya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu ödülü ‘ ASİP Yılın En Başarılı İnsanımız’ ödülüne layık görüldü. Avrupa Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Sedat Demir ödül töreininde ‘ Siz sadece yılın doktoru değil göç tarihinin 60 yılında en başarılı kadın doktorumuz olarak bizleri gururlandırdınız. Gençlerimiz için en büyük rol model olarak size ASİP Yılın […]
Dünya - 7 Ekim 2019 11:25 A A

Dr. Dilek Gürsoy’a Almanya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu ödülü ‘ ASİP Yılın En Başarılı İnsanımız’ ödülüne layık görüldü.

Avrupa Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Sedat Demir ödül töreininde ‘ Siz sadece yılın doktoru değil göç tarihinin 60 yılında en başarılı kadın doktorumuz olarak bizleri gururlandırdınız. Gençlerimiz için en büyük rol model olarak size ASİP Yılın Doktoru ödülü vermekten onur duyuyoruz.’ dedi.
ASİP ödülünü Sedat Demir’den alan, Dr. Dilek Gürsoy konuşmasında şunları söyledi, ‘ Benim burada bir görevim var bunu gerçekleştireceğim. Benim dışımda da çok başarılı insanlarımız var. O insanlarımızıda ön plana çıkarmalı ve örnek olduklarını göstermelisiniz.’ diyerek teşekkür etti. ASİP yöneticisi İsa Ceylan‘da Ordu Aybastı Yaylası hatıra hediyesi takdim eti.

ASİP Türkiye Başkanı Yücel Yalçınkaya’da basın bülteni yayınlayarak Dr. Dilek Gürsoy’u Türkiye’de ağırlamaktan gurur duyacağız dedi..

Ordulu Dilek Gürsoy, Avrupa’nın ilk ve tek yapay kalp cerrahı olarak ünlendi. Yılda yaklaşık 300 nakil gerçekleştirdi. Almanya’da yılın doktoru ilan edildi.

Dilek Gürsoy, Almanya’da Yılın Doktoru ödülüne layık görüldü. Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne layık görülen Türk doktor Dilek Gürsoy, Avrupa’nın ilk kadın yapay kalp cerrahı unvanının da sahibi.

Dr. Dilek Gürsoy çok çalıştım ve başardım

Karlsruhe Lernzentrum’da konuşan Dr. Dilek Gürsoy başarıya nasıl ulaştığını anlattı. Dr. Dilek Gürsoy,’ İşçi ailesinin kızıyım 1976 yılında Neuss’da doğdum. Eğitimimi burada tamamladım. Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf tıp eğitimimi 6 yılda bitirdim. İlk görev yerim büyük bir hastane oldu. Bir çok kişi rekabetin çok olduğu bir hastanede başlamamı istemedi. İlk ameliyatım kalp ameliyatı oldu ve çok etkilendim. Yapay kalp ameliyatı beni cezb etti. Çok çalıştım, bazen 10-15 saat çalıştım. Hastalarımın yanından asla ayrılmadım hatta bazen pansumanları dahi kendim yaptım. Çok farklı yerlerde çalıştım, ilk yapay kalp ameliyatını Duisburg’da gerçekleştirdim.’

Almanya’da eğitim fırsatını değerlendirin.

Program sunumunu Karlsruhe Lernzentrum yöneticisi Dilara Demir’in yaptığı etkinlikte konuşan Dr. Dilek Gürsoy, Almanya’da eğitim alan gençlere fırsatların iyi değerlendirilmesini istedi. ‘Almanya’da eğitim çok iyi, en rahat Almanya’da okunabiliyor. Burada eğitim çok iyi bir yerde sizlerde bu fırsatı kullanın. Hedefte yapay kalp uzmanlığı vardı. Bu yönde çok çalıştırm. Sürekli hocalarımı takip ettim.’

Bir çok farklı ülkede ameliyatlara katıldım

İstanul, Amerika ve Hindistan’a davet edildim. Buralarda ameliyatlara katıldım. Öz güveniniz varsa hasta size güveniyor . Hastalarımın benim hakkımda iyi konuşması ve başarılarımı hocalarımla paylaşması beni daha çok hastaya yaklaştırdı. Hastaları ben arka planda asla bırakmadım. Sürekli hastalarımı kontrol ettim.’

Baskılara aldırmıyorum başhekim olacağım
‘Yapay kalp konusunda yeni çalışmalarım var. Ancak benim sosyal çalışmalarımda var. Benim hastalarım bana mesaj atarlar, ararlar nasıl olduklarını sorarım kendilerine. Hastalara yakınlığım ödül almamda büyük etken oldu. Gençlere her zaman söylüyorum Almanya’da fırsatları değerlendirin, okumak burada kolay ve imkanları çok. Çalıştığım hastanede başhekim olmak istediğimi söylediğimde büyük tepki aldım , ancak ben azimliyim ve hastanede bir Türk olarak başhekim olacağım, kadın ayrımcılığı yapan baskılara aldırmıyorum.

Almanya’da Türk Hastanesi açılmalı

German Medical Award tarafından ‘yılın doktoru’ ödülüne layık görülen Gürsoy, “Allah’a şükür geriye dönüp baktığımda bir çok iş başardım. Ben 50 tane yapay kalp taktım. 30 tane insana taktım, 20 kadar da hayvana yapay kalp taktım. İnşaallah geriside gelecek. Ben ‘Yapay Kalp Merkezi’ istiyorum. Ancak öncelikle bir Türk Hastanesi istiyorum. Her bir Türk 10 Euro verse burada hastane açılabilir. Bu fikrimi sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile paylaştım. Türkiye’de hastanelerde temizlik konusu çok ileri düzeyde. Türkiye’de başarılı işler yapılıyor. Bir hastanede Almanya’da olmalı.’

Başarılarıyla Türkiye’ye büyük bir gurur yaşatan Dr. Gürsoy, ‘German Medical Award’ adlı kurum tarafından Almanya’da yılın doktoru seçildi. Türk doktorun ödülünü 18 Kasım‘da düzenlenecek törende alacağı bildirildi. Türk doktor, “Ödülün bana verilmesi, doğru bir yolda olduğumu gösteriyor. Ne kadar zorluklara karşılaşsam da hedeflerimden asla vazgeçmemi sağlıyor” dedi. Gürsoy, geçen Nisan’da da ülkenin tıp alanında en saygın ödüllerinden ‘Victress Ödülü’nü elde etmişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk doktora övgüler dizmişti..

Peki, Dilek Gürsoy kimdir?

Ordu Aybastılı bir işçi ailesinin iki çocuğundan biri olan Dilek Gürsoy, Almanya’da dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken babasını kalp krizinden kaybetti. Yıllar sonra babasını elinden alan bu hastalıkla mücadele etmek onun mesleği oldu. Düsseldorf Tıp Fakültesi’nden kalp cerrahı olarak mezun oldu.2012 yılında, yapay bir kalbi implante eden Avrupa’da ilk kadın cerrah oldu. Ayrıca, kablolar ve harici güç kaynakları olmadan yeni tip bir yapay kalp geliştirmek için Reiner Körfer ile birlikte çalıştı.

Bu haber 1229 kez okundu.
Dünya - 11:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: