Parçalı bulutlu
  • EURO 7.32
  • DOLAR 6.70

Dünyanın gündemi: “Türk askeri Libya yolcusu”

İngiliz haber ajansı Reuters’ta yer alan son dakika haberine göre; Türkiye’nin Libya’daki Türk şirketlerinin güvenliğini korumak için Suriye Milli Ordusu (SMO) askerlerini Trablus’a göndermeyi planladığı belirtildi. Ajansa açıklama yapan üst düzey 4 Türk yetkili, yapılan toplantılarda SMO askerlerinin gönderilmesi konusunda fikir birliğine varıldığı da kaydedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) […]
Gündem - 31 Aralık 2019 11:42 A A

İngiliz haber ajansı Reuters’ta yer alan son dakika haberine göre; Türkiye’nin Libya’daki Türk şirketlerinin güvenliğini korumak için Suriye Milli Ordusu (SMO) askerlerini Trablus’a göndermeyi planladığı belirtildi. Ajansa açıklama yapan üst düzey 4 Türk yetkili, yapılan toplantılarda SMO askerlerinin gönderilmesi konusunda fikir birliğine varıldığı da kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Al Sarraj arasında “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmayla bu iki ülke, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın planlarını altüst etmişti.

TÜRK ASKERİ LİBYA YOLCUSU

Erdoğan, Trablus hükümetinin istemesi halinde Mehmetçiğin gönderileceğini duyurmuştu. BM tarafından meşru olarak kabul edilen Trablus hükümetinden ise resmi talep gelmiş ve Libya tezkeresinin tarihi öne çekilerek 2 Ocak’ta TBMM’de oylanmasına karar verilmişti.

SURİYELİ MUHALİF ASKERLER DE LİBYA’YA GİDECEK

Bu gelişmeler yaşanırken İngiliz haber ajansı Reuters’ta yer alan son dakika haberi gündeme bomba gibi düştü. Ajansa konuşan üst düzey 4 Türk yetkili, Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu (SMO) askerlerini Trablus’a göndermeyi planladığını açıkladı.

Reuters’a konuşan 2 üst düzey Türk yetkili ve 2 Türk güvenlik yetkilisi, SMO askerlerinin Libya’ya gönderilmesinin yapılan toplantılarda tartışıldığı ve bu yönde fikir birliğine varıldığını belirtti. Yetkililer, ülkeye kaç askerin gönderileceği konusunda bir rakamın telafuz edilmediğini belirtirken, şu anda Libya’da savaşan herhangi bir SMO’lunun olmadığını açıkladı.

“MAAŞ KARŞILIĞINDA TÜRK ŞİRKETLERİNİ KORUYACAKLAR”

Reuters’a konuşan Suriye Milli Ordusu’ndan bir kaynak ise, Türkiye ile asker gönderme konusunda belli şartlar konusunda anlaşıldığını, Suriyeli muhalif savaşçılarının Türk güvenlik şirketlerini maaş karşılığında koruyacağını kaydetti.

Bu haber 94 kez okundu.
Gündem - 11:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: