10° Parçalı az bulutlu

KKTC halkı yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan umutlu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatandaşlar, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’yi daha iyi noktalara getireceğine inandıkları yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan umutlu olduklarını belirtiyor. LEFKOŞA (AA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatandaşlar, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’yi daha iyi noktalara getireceğine inandıkları yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan umutlu olduklarını belirtiyor. AA muhabiri, başkent Lefkoşa’daki KKTC vatandaşlarına yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ilgili […]
Dünya - 21 Ekim 2020 16:31 A A
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatandaşlar, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’yi daha iyi noktalara getireceğine inandıkları yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan umutlu olduklarını belirtiyor.

LEFKOŞA (AA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatandaşlar, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’yi daha iyi noktalara getireceğine inandıkları yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan umutlu olduklarını belirtiyor.

AA muhabiri, başkent Lefkoşa’daki KKTC vatandaşlarına yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ilgili görüşlerini sordu.

Esnaf Zülfikar Öznur, Tatar’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin KKTC için iyi olduğunu belirterek “Tatar’dan umutluyum. Türkiye’den ayrılmayız çünkü ana vatanımızdır. Ersin Tatar, Türkiye’ye bağlıdır. Sayın Tatar’ı, uzun zamandır tanırım, iyi insan, dürüst ve milliyetçi bir insandır. Bizi hiçbir zaman gavura teslim etmez.” dedi.

Kıbrıs müzakerelerinde de Tatar’dan geçmişe göre daha iyi performans beklediklerini kaydeden Öznur, “Türkiye’nin de desteğiyle daha iyi olacağız. Milletimiz, evlatlarımız ve torunlarımız için ilerisi daha iyi olsun.” diye konuştu.

Emekli Hüseyin Dikbaş da 30 yılı aşkın süredir KKTC’de yaşadığını belirterek bu zaman dek, Mustafa Akıncı hariç, seçilen tüm cumhurbaşkanlarıyla hemfikir olduklarını söyledi.

Dikbaş, “Tatar’ın, Türkiye ile çok uyumlu ve sağlıklı diyaloğu sağlayacak kişi olduğuna inanıyorum. Milletimize, devletimize hayırlı olsun. Tatar’ın seçilmesinden dolayı çok mutluyuz. Bundan önce verilen tavizler artık olmayacak. Tatar, daha kararlı olacak.” ifadelerini kullandı.

Tatar’ın Rum kesimiyle yürütülecek müzakere sürecinde güçlü duracağına inandığına vurgu yapan Dikbaş, KKTC halkının da buna inanarak Tatar’ı seçtiğini ifade etti.

“Türkiye ile uyum içinde olacak bir cumhurbaşkanı”61 yaşındaki esnaf Ahmet Cabacaba da Türkiye yanlısı olduğunu belirterek “Bana göre Tatar, Türkiye ile uyum içinde olacak bir cumhurbaşkanı. Bu, bizim memleketimiz için daha hayırlı olacaktır.” dedi.

Tatar’ın uzun bir siyaset tecrübesi olduğuna işaret eden Cabacaba, Rum kesiminin bir anlaşma istemesi halinde bunu Tatar’la gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Cabacaba, Rumlarla bir anlaşmanın mümkün olmadığını da belirterek Türkiye ile hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.

“Tatar’ın seçimi kazanmasından mutluyum”Memur Merve Üresin de “Tatar’ın seçimi kazanmasından mutluyum. Sayın Tatar’ın bu görevi yerine getireceğinden fazlasıyla umutluyum. Ülkemize çok hayırlı olacağına inanmaktayım.” dedi.

Tatar’ın Türkiye ile ilişkilerinin iyi olduğunu söyleyen Üresin, böylelikle Tatar’ın Kıbrıs Türk halkını Türkiye ve dünyada başarılı olarak temsil edeceğine vurgu yaptı.

Üresin, “Tatar’ın müzakerelerde KKTC halkının haklarından hiç taviz vermeyeceğinden ve bizi çok iyi bir şekilde savunacağından eminim. Bu saatten sonra konuşulacak tek konu; Türkiye’nin garantörlüğünde, iki devletli bir çözümdür.” dedi.

Üniversite öğrencisi Tanem Yalgıç da Tatar’ın seçimi kazanmasından dolayı çok memnun olduğunu belirtti.

Türkiye ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliğin çözümü noktasında Tatar’ın yürüteceği çalışmaların hayırlı olacağını vurgulayan Yalgıç, “Şu an Ersin Tatar’ın savunduğu bir çözüm var; o da, Kıbrıs’ta iki devletli çözüm. Benim de inancım o yöndedir çünkü artık federasyon tezi çürümüş bir tezdir. Yeniliklerin artık masaya konulması gerekiyor, Tatar da bunun savunucularından birisidir.” ifadelerini kullandı.

Yalgıç, Tatar’ın planladığı şekilde hareket edebildiği ve bir engelle karşılaşmadığı takdirde gençlerin önünü açabileceğine de inandığını belirtti.

KKTC’de 18 Ekim Pazar günü yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, Ulusal Birlik Partisinin (UBP) adayı Ersin Tatar, oyların yüzde 51,69’unu alarak cumhurbaşkanı seçildi.

dünya
Muhabir Muhammet İkbal Arslan
Yayınlayan Oğuzhan Çal
Bu haber 27 kez okundu.
Dünya - 16:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Artan ekran kullanımına karşı uyarı
  Göz Hastalıkları Uzmanı Aktaş, “Ekran karşısında 20- 45 dakika geçirilen zaman sonrasında; gözleri bir süre kapalı tutarak gözler dinlendirilmeli ve sık sık göz kapakları açılıp kapatılmalıdır.” uyarısında bulundu. İSTANBUL (AA) – Medicana International Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Aktaş, pandemi döneminde göz hastalığı şikayetlerinin arttığını belirterek, “Ekran karşısında 20- 45 dakika geçirilen […]
 • 02
  Enerji alanında düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda yasalaştı
  Enerji alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı. TBMM (AA) – Kanunla maden arama ve işletme ruhsatlarının verilmesi, birleştirilmesi, sürelerinin uzatılması, devir ve intikalleri ile çevreyle uyum bedeli iadelerine ilişkin müracaatlar dışında, vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranılması zorunluluğu kaldırılacak. Maden […]
 • 03
  Türkiye genelinde dört gün süresince Kovid-19 denetimleri yoğunlaştırılacak
  İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere “Kovid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, bugünden itibaren ülke genelinde 4 gün süresince vali ve kaymakamların koordinasyonunda, başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık bulunduğu yerlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamındaki tedbirlere uyulup uyulmadığı yoğun şekilde denetlenecek. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, tüm valiliklere […]
 • 04
  Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor
  Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, yurt içinde bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özeti takip edilecek. İSTANBUL (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki artış ve alınan tedbirlerin ekonomiye etkileri endişeye neden olsa da aşı çalışmalarına ilişkin olumlu haber akışı pay piyasalarında satışların sınırlı kalmasını ve yükseliş […]
 • 05
  Süper Lig’de 10. hafta heyecanı başlıyor
  Süper Lig’de 10. hafta, yarın yapılacak tek maçla başlayacak. İSTANBUL (AA) – Haftanın açılış müsabakasında MKE Ankaragücü ile Trabzonspor, yarın Eryaman Stadı’nda saat 19.30’da karşı karşıya gelecek. Ligin 10. haftası, Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine de sahne olacak. Karşılaşma, 29 Kasım Pazar günü saat 19.00’da Ülker Stadı’nda oynanacak. Türkiye Futbol Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, ligde 10. hafta maçlarının […]