23° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Sudan’da taraflar arasında anlaşma sağlandı

Sudan’da yaşanan askeri darbenin ardından yaşanan siyasi krizi aşmak için askeri yönetim ile muhalif sivil koalisyon arasında uzun süredir devam eden müzakerelerde nihai anlaşmaya varıldı. Sudan’da askeri darbenin tarafların anayasa bildirisi metninde tamamen uzlaştıklarını, ortak teknik komitelerin yasal taslak ve metnin diliyle ilgili dünkü son çalışmalarının ardından bugün nihai anlaşmanın imzalanacağı ifade edildi. Yönetim sivillere […]
Dünya - 4 Ağustos 2019 09:45 A A

Sudan’da yaşanan askeri darbenin ardından yaşanan siyasi krizi aşmak için askeri yönetim ile muhalif sivil koalisyon arasında uzun süredir devam eden müzakerelerde nihai anlaşmaya varıldı.
Sudan’da askeri darbenin tarafların anayasa bildirisi metninde tamamen uzlaştıklarını, ortak teknik komitelerin yasal taslak ve metnin diliyle ilgili dünkü son çalışmalarının ardından bugün nihai anlaşmanın imzalanacağı ifade edildi.

Yönetim sivillere devredilecek

Sudan’da yönetimi elinde tutan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalif sivil koalisyon Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, 17 Temmuz’da 39 aylık geçici ortak yönetimi kapsayan siyasi bildiriyi imzalamıştı. Siyasi bildiri, asker ve sivillerden oluşan karma konseyin kurulmasını, tarafların iktidar paylaşımını ve seçimlere kadar devlet başkanlığını dönüşümlü olarak yürütmelerini öngörüyor. Geçiş sürecinin ardından seçimlere gidilecek ve asker, yönetimi tamamen sivillere devredecek. Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Bu haber 44 kez okundu.
Dünya - 09:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: