24° Şiddetli yağmur
  • EURO
  • DOLAR

Trump’tan İran’a tehdit: “Karşılığı ağır olur”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ‘İran’la neler olacağını göreceğiz. Eğer bir şey yaparlarsa bu çok kötü bir hata olur. Eğer (ABD’ye karşı) bir şey yaparlarsa karşılığı ağır olur’ dedi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içerisindeki emirliklerden biri olan Füceyre yakınlarında dört ticari tankerin sabote edildiğinin açıklanmasının ardından Başkan Donald […]
Genel - 14 Mayıs 2019 15:42 A A

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ‘İran’la neler olacağını göreceğiz. Eğer bir şey yaparlarsa bu çok kötü bir hata olur. Eğer (ABD’ye karşı) bir şey yaparlarsa karşılığı ağır olur’ dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içerisindeki emirliklerden biri olan Füceyre yakınlarında dört ticari tankerin sabote edildiğinin açıklanmasının ardından Başkan Donald Trump, Tahran’a karşı yeni bir sert uyarıda bulundu. Trump, Tahran’ın “saldırı niteliğinde herhangi bir şey yapması” halinde bunun bedelini ağır şekilde ödeyeceğini söyledi.

İran’a yeni gözdağı

Trump, Oval Ofis’te Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Petrol tankerlerine BAE açıklarında düzenlenen saldırının sorulması üzerine Trump, “Eğer bir şey olursa bu İran için çok büyük bir sorun olur” dedi.

Saldırıya uğrayan tankerlerden ikisi Suudi Arabistan’a diğer ikisiyse BAE’ye ait. Füceyre, dünyanın en büyük yakıt nakliyat merkezlerinden olan Hürmüz Boğazı’nın hemen çıkışında yer alıyor.

ABD, İran’dan şüpheleniyor

Saldırının ayrıntıları net değil ancak Reuters’ın geçtiği bir habere göre, Amerikan istihbaratı hakkında bilgi sahibi bir Amerikalı yetkili, ABD’nin İran’dan şüphelendiğini ama henüz ellerinde bunu doğrulayacak bir delil olmadığını söyledi.

BAE saldırı sonrasında Füceyre limanında faaliyetlerin aksamaya uğramadığını, saldırılarda yaralanan kimse de bulunmadığını belirtti.

Bölgede tansiyon yüksek

Bölge son dönemde Amerika ve İran arasında tansiyonun yükseldiği ve Amerika’nın uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını sevk ettiği bir alan.

Bu ayın başında Amerika Denizcilik Dairesi yaptığı bir açıklamayla, İran’ın Ortadaoğu’da petrol tankerlerini ve ticari gemileri hedef alabileceğine yönelik bir uyarıda bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı da Füceyre kıyısı yakınlarında tankerlere yönelik saldırıları kaygı verici ve korkunç olarak nitelendirdi ve olayın araştırılmasını istedi.

kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/

Bu haber 56 kez okundu.
Genel - 15:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: