19° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Tsunami Mümkün mü? Prof. Dr. Marco Bohnhoff, İstanbul’da olası büyük depremle ilgili korkutan uyarılarda bulundu.

Profesörden İstanbul depremi için korkutan uyarı: Tsunami dalgaları vuracak Potsdam merkezli Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin (GFZ) uzmanlarından Alman sismolog Prof. Dr. Marco Bohnhoff, İstanbul’da olası büyük depremle ilgili korkutan uyarılarda bulundu. Bohnhoff, deprem sonrası İstanbul’da tsunami olabileceğini de söyledi ve şehirdeki riskli bölgeleri sıraladı. 18.08.2019 09:25  Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde, büyük […]
Dünya - 18 Ağustos 2019 11:52 A A

Profesörden İstanbul depremi için korkutan uyarı: Tsunami dalgaları vuracak

Potsdam merkezli Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin (GFZ) uzmanlarından Alman sismolog Prof. Dr. Marco Bohnhoff, İstanbul’da olası büyük depremle ilgili korkutan uyarılarda bulundu. Bohnhoff, deprem sonrası İstanbul’da tsunami olabileceğini de söyledi ve şehirdeki riskli bölgeleri sıraladı.

Profesörden İstanbul depremi için korkutan uyarı: Tsunami dalgaları vuracak
18.08.2019 09:25 

Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde, büyük İstanbul depremi için korkutan bir uyarı yapıldı. Potsdam merkezli Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin (GFZ) uzmanlarından Alman sismolog Prof. Dr. Marco Bohnhoff, olası büyük İstanbul Depremi konusunda uyarılarda bulundu. Depremin şiddetinden kaç kilometre ötede olacağına kadar birçok konuya değinen Marco, tsunami tehlikesi hakkında da konuştu. Aynı zamanda Boğazıçı Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür de konuya dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve araştırma enstitüleri ile yakın işbirliği yürüten ve bu kapsamda geliştirilen projelerle Marmara bölgesindeki yer hareketlerini anbean izleyen Bohnhoff, DW’nin sorularını cevapladı.

Bohnhoff’ın açıklamaları şu şekilde:

İstanbul’da büyük bir deprem yaşanma tehlikesi yüksek. Ve ne yazık ki geçen her gün İstanbul için büyük deprem tehlikesi daha da artıyor. Mesele İstanbul’da bir deprem olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı.

İstanbul’da beklenen deprem 7 ile 7.4 arasında bir büyüklükte olacak. Depremin nerede olacağını tektonik plaka sınırlarını bildiğimiz için öngörebiliyoruz. İstanbul’dan sadece 20 kilometre uzaklıkta, Marmara Denizi’nde olacak. 7.4 büyüklüğüne ulaşabilecek bir deprem olasılığı yüzde 70.

Tsunami tehlikesi
Tsunami tehlikesi var ama bu Sumatra ya da Japonya’da tanık olduklarımıza benzemeyecek. Çünkü Türkiye’deki iki levha yatay olarak hareket ediyor, tsunami deniz tabanının dikey olarak yükselmesi veya alçalmasında söz konusu oluyor. Geçmişteki büyük depremlerde de İstanbul Boğazı’nda, 6 metre yüksekliğe ulaşan tsunami dalgaları olduğu hakkında bilgiler mevcut. En önemli konu sismik dalgalar, çünkü asıl bunlar binalar için sorun teşkil edecek.

Sismik dalgaların algılanmaya başladığı an ile bunların kente ulaşması için geçen süre aslında uyarı için kullanılıyor. Ama ne yazık ki tıpkı Los Angeles’ta olduğu gibi İstanbul için de erken uyarı için koşullar çok kötü. İstanbul için depremin başlaması sarsıntıların yaşanması arasında en fazla 2 ila 6 saniyelik bir süre var. Bu süre en iyi ihtimalle trafik lambalarının kırmızıya dönüştürülmesi, tünel ve köprülerin kapatılması, doğalgaz akışının kesilmesi için kullanılabilir.

“Depremden korunmanın yolu dayanıklı binalar”
Depremden korunmanın en etkili yolu depreme dayanıklı binalardır. Bu ne yazık ki çok maliyetli. Türkiye’de de güvenli, depreme dayanıklı inşaatlar için yatırım yapılıyor ama tabii bu ne yazık ki hiçbir zaman tam anlamıyla yeterli değil. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi İstanbul bölgesi depreminde de büyük bir deprem olması halinde çok sayıda can kaybı olacaktır. Bizlerin hedefi deprem öncesinde daha fazla önlem alınmasını sağlamak, yaşanacaklara hazırlıklı olmaları için halkın bilgilendirilmesidir.

Prof. Haluk Özener: Fayları 24 saat izliyoruz
Sabah’ın haberine göre, Boğazıçı Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bin 200 metre derinliğinde, fayın göbeğine kurulan deniz tabanı sismometreleriyle 7 gün, 24 saat Marmada Denizi’ndeki fayın izlendiğini belirtti. Deprem tehlikesi daha fazla olan, özellikle Marmara Bölgesi’nde olmak üzere Türkiye genelinde 240’ı aşkın sismik istasyonun bulunduğunu söyleyen Özener, “Fay belli, tarihsel depremler var, biriken enerji var. Olası bir depremin ne büyüklükte gerçekleşeceğini bilebiliyoruz. Büyüklüğü 7’nin üstünde bir veya birkaç deprem yaşayabiliriz ama ne zaman olacağını bilemiyoruz. Fayın parçalı yapıdan oluştuğu, bir kısmının sismik olarak daha aktif, bir kısmının daha sessiz ve sakin olduğu, bir kısmının da daha sığ depremler yarattığı, bazı parçaların ise daha derinde depremler yarattığını görürüz. Bilim insanı için 7.2 ile 7.3 arasında deprem olmasının enerji ve bilimsel sonuçları açısından çok büyük bir farkı olabilir.” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Bulunduğumuz zamanı fırtına öncesi sessizlik diye algılayabiliriz. Günün birinde kırılacak. Çok fazla dayanacağını da düşünmüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlama konusunda önemli şeyler yapıldı” dedi.

Kaynak Haber Türkgün…6

Bu haber 362 kez okundu.
Dünya - 11:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: