22° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

TÜRK DÜNYASI DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ÇALIŞMALARINA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASI DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ GENEL BAŞKANI HALİT KANAK LİDERLİĞİNDE CİDDİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR 17/08/2019 CUMARTESİ GÜNÜ YAPILAN TOPLANTI MÜZAKERE VE SONUÇ RAPORU: 1-) Abhazya özel gözlem raporu Genelbaşkan yardımcısı Cankat Aytek Tarafından sunularak ;Katılımcılarla yapılan müzakere sonucunda Bölgeyle ilgili STK Temsilcileri ve Bölgeyle ilgili araştırması olan akedemisyenlerle birlikte özel bilgiler ışığında bir çalıştay […]
Duyuru - 19 Ağustos 2019 20:11 A A

TÜRK DÜNYASI DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ GENEL BAŞKANI HALİT KANAK LİDERLİĞİNDE CİDDİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR

17/08/2019 CUMARTESİ GÜNÜ YAPILAN TOPLANTI MÜZAKERE VE SONUÇ RAPORU:

1-) Abhazya özel gözlem raporu Genelbaşkan yardımcısı Cankat Aytek Tarafından sunularak ;Katılımcılarla yapılan müzakere sonucunda Bölgeyle ilgili STK Temsilcileri ve Bölgeyle ilgili araştırması olan akedemisyenlerle birlikte özel bilgiler ışığında bir çalıştay düzenlenerek yeniden müzakere edilip Derneğimizce bir rapora dönüştürülmesi kararlaştırıldı.

2-) Gençlik ve Bilişim komisyonu Başkanı Mustafa İÇÖZ yapılan ön çalışmalardan önemli olarak ortaya çıkan yapay zeka ve Bilişim portallarının oluşturulmasında gelinen nokta ve yapılan çalışmalar katılımcılara bilgi olarak aktarılarak müzakereler neticesinde ilgili Gençlik komisyonunun yapılanması için Ünüversitelerin açılması nın beklenmesinin yararlı olacağını belirtti. 3-) Gençlik ve Spor Komisyonu olarak; Türk Dünyası ünüversite gençleri arası olimpik spor organizasyonu planlanarak ilgili paydaşlarla ilgili bir çalıştayın 21/08/2019çarşamba günü saat 18.00 da belirlenecek bir adreste yapılması kararlaştırıldı 4-)Pakistan ülke temsilcisi Yücel Şimşek bey tarafından katılımcılıra; yapılması düşünülen projeler ve temsilciliğin statüsü hakkında bilgilendirme yapılarak müzakereler neticesinde Pakistanda Kültürümüzün Devamı için Camı kompleksi yapımı,İstanbul Büyük şehir belediyesi Kültür A.S. yetkilileri ile görüşülerek Topkapıda Pakistan Kültür evinin oluşturulması,Kültürel Taşınırların Maketlerinden kurgulanmış minyaturk modeli karşılıklı millet parklarının açılması hususunda yapılacak çalışmaların planlanması kararlaştırıldı.

5-) Türk Dünyasına Yönelik Çalışmaları olan Akademisyenlerin İstanbul ünüversitesi Jeo Fizik Bölümü öğretim görevlisi ve Kazakistan Ülke Temsilcimiz Reşide Yüksel Hanımın eşleri Doç.Dr. Ahmet Fethi Yüksel beyin organızasyonu ile Derneğimiz Bünyesinde bir çalıştay gerçekleştirmeleri kararlaştırıldı. 6-)Derneğimiz bünyesinde Streteji araştırma ve Düşünce kuruluşları Geliştirmek maksadıyla platform oluşturmak.

7-)Türkmenistan ülke Temsilciliğimiz vasıtası ile Birebir kurulan ilişkilerin Derneğimiz adına geliştirilerek , Merv Şehrindeki Sultan Alparslan’ın mezarı çalışmalarının gerçekleştirilmesi hususu kararlaştırıldı.

8-)Ukrayna ve Kırım Ülke Temsilcisi Metin Erkut bey Resmi Temaslarını ve görüşmelerini sürdürdüğünü,Kurum ve kuruluşların raporlarını temin ederek bir çalıştayın gerçekleştirilmesi hazırlıklarını sürdürdüğünü katılımcılarla paylaştı.Yapılan muzakerelerde Ahıska Türkleri,Kırım Tatarları ve Azerbaycan Türklerinin yoğun yaşadığı ukraynada faalıyet gösteren,Ahıska vatan cemiyeti ve Kırım Türkleri Dernekleriyle müşterek bir çalışma yapmanın faydalı olacağı fikri benimsendi 9-)Kore,Moğolistan,Macaristan,Kıbrıs,Kazakistan,Rusya,Ukrayna,Türkmenistan,Pakistan Ülke Başkanları Ülke genel değerlendirmesi yaparak katılımcıları bilgilendirdiler. 10-) Genel merkezin oluşturulması çalışmalarının hızlandırılarak devamına karar verildi. 11-) Bir sonraki toplantının günü ve yeri daha sonra duyurulmak ve gündemi önceden tesbit edilmek kaydı ile Eylül ayı ortalarında yapılması kararlaştırıldı

Bu haber 627 kez okundu.
Duyuru - 20:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: