16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Türkiye’nin en uzun tüneli tamamlandı! 2050’ye kadar sıkıntı olmayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü’nce inşa edilen ve Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olan “Gerede Tüneli” tamamlandı. Tünel ile Başkent Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı olmayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, başkenti içme suyu noktasında rahatlatacak “Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi” ile Ankara’ya memba kalitesinde içme […]
Türkiye - 8 Haziran 2019 15:38 A A
Tarım ve Orman Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü’nce inşa edilen ve Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olan “Gerede Tüneli” tamamlandı. Tünel ile Başkent Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı olmayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, başkenti içme suyu noktasında rahatlatacak “Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi” ile Ankara’ya memba kalitesinde içme suyu sağlanacak.

Proje çerçevesinde inşa edilen ve toplam 31 bin 592 metre uzunluğuyla ülkenin en uzun içme suyu tüneli olma özelliğini taşıyan Gerede Tüneli ile Gerede Havzası’ndan yıllık 226 milyon metreküp su Ankara’ya aktarılacak.

2050 yılına kadar ihtiyaç karşılanacak

Günlük ortalama içme-kullanma su tüketimi 1,2 milyon metreküp olan Ankara’nın, 2050 yılına kadar nüfus artışı ve kullanım ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak inşa edilen projenin resmi açılışı gelecek günlerde yapılacak.

Makineyle açılan 4,5 metre çapındaki tünelden, Ankara barajlarında yeterli su bulunması ve projede kalan küçük imalatlar sebebiyle yaz sonu itibarıyla suyun verilmesi planlanıyor.

Bu haber 50 kez okundu.
Türkiye - 15:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: