Parçalı bulutlu
  • EURO 7.30
  • DOLAR 6.67

Türkler akın ediyor: Firma sayısı 500 kat artışla 4 bini geçti!

2015 sonunda 8 olan Türklerin Karadağ’da kurduğu firma sayısı 2019 sonu itibarıyla 500 kat artışla 4 bini aştı. 2024’te AB’ye girecek olması nedeniyle ülkede hızlı bir değerlenme yaşanacağı vurgulanırken, Türklerin en çok turizm, danışmanlık, gayrimenkul, perakende ve tekstil gibi alanlarda faaliyet gösterdiğine dikkat çekiliyor. Karadağ Türk İşadamları Derneği (KATİAD) Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, son […]
Ekonomi - 17 Şubat 2020 14:02 A A

2015 sonunda 8 olan Türklerin Karadağ’da kurduğu firma sayısı 2019 sonu itibarıyla 500 kat artışla 4 bini aştı. 2024’te AB’ye girecek olması nedeniyle ülkede hızlı bir değerlenme yaşanacağı vurgulanırken, Türklerin en çok turizm, danışmanlık, gayrimenkul, perakende ve tekstil gibi alanlarda faaliyet gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Karadağ Türk İşadamları Derneği (KATİAD) Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, son yıllarda Türklerin Karadağ’a artan ilgisine ve bu ülkedeki yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karadağ’ın Avrupa Birliği (AB) ile 33 fasılın 32’sini açtığını, bu sene de son fasıl görüşmelerine başlayacağını dile getiren Güvenç, yakın coğrafyadaki ülkelerin bu ülkede artacak primden pay almak için birbiriyle yarıştığını söyledi.

2,5 MİLYON TURİST GİDİYOR

Güvenç, 2024’te AB’ye girmesi beklenen 620 bin nüfuslu Karadağ’ın yılda 2,5 milyon turist ağırladığını, para birimi avro olan Karadağ vatandaşlarının AB üyesi ülkelerde serbest dolaşım hakkına sahip olduğunu anlattı.

2024’TE AB’YE GİRECEK

Ülkenin nüfusundan katbekat fazla turist ağırlayan, sanayisi gelişmemiş Karadağ’ın tahminen 2024’te AB’ye girecek olması nedeniyle ülkede hızlı bir değerlenme yaşanacağını vurgulayan Güvenç, Türklerin bu nedenle 2016’dan beri buradaki ağırlığını artırmaya başladığını bildirdi.

ÇİNLİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Güvenç, Karadağ’ın ülkelerin radarına geç girdiğini ancak buradaki yabancı varlığının çok hızlı bir şekilde arttığını belirterek, ülkedeki yatırımların hızla sürdüğünü, özellikle altyapı projelerine Çinlilerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

TÜRKLER 5 ALANA ODAKLANDI

Türklerin en çok turizm, danışmanlık, gayrimenkul, perakende ve tekstil gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini ifade eden Güvenç, şu bilgileri verdi:

“2015 sonunda Türklerin Karadağ’da kurduğu firma sayısı 8’di. Bu rakam 2019 sonu itibarıyla 4 bini aştı. Yani 4 yılda bu ülkede Türklerin kurduğu şirket sayısı 500 kat arttı. Karadağ’da ticari amaçlı bulunanların yüzde 50’si turizm sektörüne, yüzde 40’ı inşaat sektörüne ilgi duyuyor. Yüzde 10’luk kısmı da kafe, restoran gibi işletme açıyor. Turizm sektöründe küçük çaplı işletmeler, AVM’ler, oteller, kuyumcular, mağazalar açanlar var. Türklerin bu ülkedeki toplam yatırımı resmi olarak 500 milyon avroyu aştı.”

Bu haber 94 kez okundu.
Ekonomi - 14:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: