19° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Yabancı Yatırımcının Ev Satın Alma Tercihi Nasıl Şekilleniyor?

Yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisi her yıl artarken, tercihlerin en fazla İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova ve Sakarya’dan yana kullanılıyor olması hava yolu şirketlerinin sefer planlamasında da etkili oluyor. TÜİK tarafından yapılan istatistiklerin sonuçlarına göre; yabancıya gayrimenkul satışında lider olan iller arasında ilk 5 sırada; İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova ve Sakarya oturuyor. Yabancıların satın aldıkları konut […]
Ekonomi - 14 Ağustos 2019 15:20 A A

Yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisi her yıl artarken, tercihlerin en fazla İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova ve Sakarya’dan yana kullanılıyor olması hava yolu şirketlerinin sefer planlamasında da etkili oluyor.

TÜİK tarafından yapılan istatistiklerin sonuçlarına göre; yabancıya gayrimenkul satışında lider olan iller arasında ilk 5 sırada; İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova ve Sakarya oturuyor. Yabancıların satın aldıkları konut sayısı her geçen gün artarken, ülkede esen olumlu siyasi ve ekonomik hava yatırımcıların yüzünü güldürmeye devam ediyor. PropertyTR yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; ülkemizde en fazla konut yatırımı yapan ülkeler arasında;

* Irak

* Suudi Arabistan

* Kuveyt

* Rusya ve

* Afganistan sayılabilir.

Ortadoğu ülkelerinin haricinde diğer ülkelerden gelen yabancı yatırımcının Türkiye’ye gösterdiği talep devam ediyor. Bu sonucu ülkede yaşanan yerel seçim sonuçlarının pozitif olması ve yaz tatilinin başlamasına bağlayan Yusuf Boz, hareketlenen emlak piyasalarının pek çok hava yolu şirketinin Türkiye’ye yaptığı sefer sayılarının artmasına ve uçuş hatlarının gelişmesine neden olduğunu da vurguluyor.

PropertyTR yetkilileri; yabancı yatırımcının 2018 yılında yaptığı yatırım hacminin 2019 yılında             artmasını bekliyor.

Yabancı yatırımcının tercihini şekillendiren en önemli şehrin İstanbul olduğunu belirten PropertyTR sektör yetkilileri, daha sonraki tercihin İstanbul’a olan yakınlığıyla Bursa, Yalova ve Sakarya ağırlıklı olduğuna dikkat çekiyor. Bölgede hayata geçirilen her yeni projede bu avantajlar göz önünde tutulurken, yabancı yatırımcıların değişen tercihleri de dikkate alınıyor.

İstanbul; Konut satış fiyatları son bir yıl içinde seviyelerinde arttığını belirten Yusuf Boz, İstanbul’da, amortisman süresinin 20 yılı buluyor olmasının mega kente olan ilginin artmasındaki en önemli sebep olarak düşünüyor.

Antalya; Şehrin bir dünya turizm merkezi olması ve konut seçeneklerinin farklı tercihlere uygun olarak planlanması alıcı tercihlerini şekillendiren kilit nokta olarak görülüyor.

Bursa; Açılan yeni yollar sayesinde İstanbul ve İzmir’e geliş gidişlerin kısaldığı şehir, bu özelliğiyle yabancı yatırımcıların kararı üzerinde ön plana çıkıyor.

Yalova; Her geçen gün gelişen, eğitimden eğlenceye kadar farklı sektörlerde göz bebeği olan şehir ulaşım seçenekleriyle yabancı yatırımcının hayallerini süslüyor.

Sakarya; Sahil şeridi, yaşam koşulları, nüfusu ve büyük şehirlere olan yakınlığıyla dikkat çeken bölge, markalı konut projelerine verilen destekle güçlenmeye devam ediyor.

Ülkemizde Konut Alımı Yapan Yabancı Tercihleri

Verilere göre ülkemizde en çok konut alan ülkeler arasında, Irak  ilk sırada yer alıyor. 2.556 adetlik alımla Suudi Arabistanlılar listede 2.sırada yer alıyor. Kuveytliler 1.827 konutla listeye 3.sıradan giriyor. Rusya, Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Lübnan ve KKTC Türkiye’den ev alan yabancılar arasında yer alıyor.

Yabancıların ev tercihindeki kriterleri; Türkiye’de yabancıların konut alımını inceleyen Yusuf Boz metrekare bazında %6,7’lik bir düşüşün göze çarptığını belirtiyor. Afganlıların listede hiç yokken birden ilk 5’e girmesi, Türk firmalarının yurt dışında yaptıkları çalışmalarla paralellik gösteriyor. Türkiye’nin kültür açısından yakın bulunması da konut alımında da etkili oluyor.

* Tercihlerinde özellikle İstanbul’u seçen Afganlar; Zeytinburnu, Beylikdüzü ve Esenyurt’tan     alım yapıyor.

Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının bütçelerinin 70 bin Dolardan başlayan daireler kadar 600 bin Dolarlık evler ve 3 milyon Dolarlık villalarla da ilgilendiğinin altını çizen Yusuf Boz değişen taleplere uygun konut üretiminin artması gerektiğini vurguluyor. Ülkemizde her zaman konut alım listelerinde üst sıralarda yer alan Alman ve İngilizlerin tercihlerinin değişmesi konut sektörü yetkilileri tarafından ilgiyle takip edilirken, bu durum daire tercihlerinde ve lokasyonlarında da değişikliklerin yaşanmasına neden oluyor.

Avrupalı yatırımcılar genel olarak daha küçük metrekareleri ve daha merkezi lokasyonları tercih ederken, Arap yatırımcının büyük metrekareli evleri ve adresleri seçmesi yabancılara yapılan konut kampanyalarının şekillenmesinde de etki gösteriyor. Tüm dünyada yaşanan küresel göç ve savaşlar konut alımlarında da etki gösterirken özellikle yabancı yatırımcının dikkatini çeken rezidans uygulamaları beklenen ivmenin yaratılması üzerinde de etkili oldu. Gelecek hedeflerini gözden geçiren PropertyTR yöneticileri devlet tarafından desteklenen Turkuaz Kart uygulamasıyla kaybedilen karın yeniden kazanılacağını düşünülüyor.

Bu haber 202 kez okundu.
Ekonomi - 15:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Beni Twitter’da takip et
%d blogcu bunu beğendi: